SPRZĘT, PORADY, TESTY

Co ze sobą w podróż?

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, ponieważ wiele zależy od warunków, klimatu, długości trasy, czy miejsca przeznaczenia. Spróbuję jednak podzielić się tutaj swoim doświadczeniami, sprzętem który testowałem oraz dodać kilka porad i własnych patentów.

Na trasie HRP - 33 dni w górach.

Wstępne pakowanie i ważenie ekwipunku

Plecak MILLET - UBIC 50+10 to niewątpliwie najlepszy plecak, jaki do tej pory używałem w górach. Wszystkie kieszenie i uchwyty bardzo intuicyjnie zaprojektowane. Plecak można z powodzeniem wykorzystać w zimie i latem. System Variloop to szereg uchwytów m.in. na: czekany, kijki trekingowe, rakiety śnieżne, narty, namiot, karimatę, itp. Dwie niezależne komory: w dolnej 
z powodzeniem mieściła się mata therm-a-rest, śpiwór, hardshell, pokrowiec, miski i spodnie przeciwdeszczowe; zaś w górnej żywność i pozostały ekwipunek. Komory można ze sobą zespolić, wystarczy rozsunąć przegrodę. Górny komin ściągany sznurkiem z innowacyjnym zaciskiem. Dostęp także za pomocą zamka, co bardzo ułatwiało sięgnięcie po poszukiwany przedmiot. Górna pokrywa na regulowanych paskach także obszerna, pomieściła sporo rzeczy: kurtka przeciwwiatrowa, apteczka, buffy, czołówka, pokrowce, rękawiczki. Wewnątrz pokrywy dobrze zabezpieczone miejsce na dokumenty, portfel, klucze, itp. Na zewnątrz plecaka: odsuwana podłużna kieszeń w której mieściły się kubki: aluminiowy i silikonowy, kuchenka, kartusz z gazem oraz zwinięta butelka silikonowa. Z drugiej strony stretchowa kieszeń do której zwykle chowałem klapki. I jeszcze jedna na środku - rozsuwana, w której chowałem brudne rzeczy. Wewnątrz plecaka, tuż przy plecach kieszeń, która doskonale nadawała się na umieszczenie map (41 wydruków A4). Tuż przy kominie system Aqua pozwalał umieścić 2 litrowy Hydrapak z wyprowadzeniem rurki do picia na zewnątrz. Plecak wyposażony w komfortowo wyścielane paski naramienne i biodrowe z kieszeniami, paski handrest, pasek na mostek, odpowiednie wyprofilowanie na lędźwie i szereg uchwytów do mocowania zewnętrznego osprzętu. Podczas deszczu nakładałem jaskrawo seledynową osłonę ochronną. Wszystkie sprzączki i paski trzymały doskonale. Plecak oceniam bardzo wysoko - duża funkcjonalność, lekkość (1,8 kg) i wygoda podczas ponad miesięcznego marszu przez Pireneje.
Plecak, który służył mi już na 3 wyprawach: Pireneje, Alpy, Japonia.


Buty MILLET - ALPINE RUSH LTK
 to lekkie obuwie przeznaczone do biegania w górach, ze specjalnie zaprojektowaną podeszwą MICHELIN Mont Blanc i cholewką z nylonu wzmacnianą kevlarową nicią. Buty zapewniły doskonałą stabilność na nierównym terenie, a odpowiednio zaprojektowana gruba podeszwa dobrze amortyzowała piętę, powodując mniejsze obciążenie mięśni. Wykończenia hydrofobowe zapewniły dobre odprowadzenie wilgoci i szybkie schnięcie butów.
Przez całą drogę buty były testowane w trudnych warunkach: różne nawierzchnie od piasku, żwiru, piargów, poprzez rozmaite formacje skalne o różnej przyczepności, w deszczu, śniegu i upalnym słońcu. Były częste potknięcia, otarcia i całkowite przemoczenia, ale wytrzymały. Nie przetarły się, nie pękły, ani nie rozeszły nigdzie. Owszem, przy wykończeniach poodklejały się gumowe zabezpieczenia krawędzi, ale nie wpłynęło to na ich eksploatację. Trzymały się dobrze każdej nawierzchni, do momentu aż zrobiło się bardzo mokro, wtedy zdarzały się poślizgnięcia, ale to nieuniknione. Obluzowały się oczka ma sznurówki, ale same dziurki nie przerwały się. Również sznurówki nigdy same się nie rozwiązały. W rosie, deszczu, śniegu było mi mokro i zimno, ale kiedy pojawiało się słońce bardzo szybko wysychały. Podczas marszu, na początku drogi pojawiły się odciski na zewnętrznej części pięty i pomiędzy dużym i drugim palcem u stopy, ale to już chyba kwestia fizjonomii. Poza tym komfort, lekkość i wygoda sprawiły, że buty te zdały egzamin w tak trudnych warunkach jak pirenejskie bezdroża.

A tak wyglądają buty po 872 km wędrówki w górskim terenie. Jak widać wytrzymały.
 


 
 
 
 
 








 
 
 
Namiot Mc Kinley – Arium I. Lekki (1,1 kg), łatwy i szybki w rozkładaniu, jednopowłokowy, niedrogi, nieprzemakalny. „Przeżył” wiele trudnych momentów w ekstremalnych warunkach atmosferycznych, zwłaszcza w obszarze Pirenejów Wysokich. Spędziłem kilka nocy, gdzie bez przerwy padał deszcz, grad, a nawet śnieg. Nie przemókł, jedynie w dwóch rogach przy szwach pojawiły się niewielkie ok.8 cm kałuże. Czasem o poranku pojawiał się efekt skraplania – problem kondensacji pary wodnej, ale tylko wtedy gdy otwory służące cyrkulacji powietrza były zasłonięte. Kiedy były otwarte (a jest ich 4) problem ten nie występował. Zdarzało mi się także wiele razy zwijać i transportować mokry namiot, jednak po rozłożeniu go na słońcu bardzo szybko wysychał. Materiał z którego została wykonana jego powłoka nie został uszkodzony, ani naruszony. Oceniam ją na dość wytrzymałą. (spałem także na piargach i ostrych kamyczkach).



Kije Black Diamond Z-Pole – lekkie (295g), karbonowe kije stały się niezastąpione na licznych moich górskich wyprawach. Łatwy i niezawodny system ich składania (na 3 części) nie zawiódł mnie nigdy. Kije posiadają regulację i wymienne widiowe końcówki (z węgliku wolframu). Przy zwykłych kijach końcówki bardzo szybko się ścierają, natomiast Z-Pole są jak nowe. (po 5 latach eksploatacji)
Uchwyty na dłonie wyposażone w paski - dobrze dopasowane, nie ścierają się, ani nie ślizgają.
Polecam serwis w firmie CRAG SPORT.



Mata THERM-A-REST – Evolite – rozmiar L (650 g) to połączenie maty samopompującej z materacem. Część jest wypełniona pianką, a wstawki w kształcie żeber powietrzem. Materac ma grubość 5 cm i wymiary 63x196cm. Mata THERM-A-REST – NeoAir XLite Jeden z najlżejszych materacy Thermarest oraz NeoAir. Pokrycie materaca jest nieśliskie i grubsze w dotyku. Dzięki temu śpiwór nie ześlizguje się z materaca. W pewnym stopniu wyeliminowano także efekt "szeleszczenia". Grubość 6,3cm
Trzysezonowy dmuchany materac o zaokrąglonych rogach. Dzięki wysokiemu współczynnikowi izolacji zapewnia użytkownikowi bardzo wysoki  komfort snu lub odpoczynku. Bardzo pakowny, zajmuje mniej miejsca niż butelka wody. Zastosowana technologia ThermaCapture zwiększa komfort cieplny. Technologia ThermaCapture to wbudowane w materac warstwy refleksyjne, które odbijając ciepło generowane przez ciało użytkownika, zwiększają komfort cieplny. 
Polecam zakup i serwis w firmie Paker.pl

DOBRY PATENT ! 
Mata Tyvek stosowana w budownictwie przy dachach. Jest to wiatroszczelna, wodoszczelna i paroprzepuszczalna membrana oddychająca, a przy tym bardzo wytrzymała i lekka. Kładłem ją na podłodze namiotu pod dmuchaną matę. 



Śpiwór puchowy CUMULUS – Mysterius Traveller 500 – to doskonały śpiwór, który towarzyszył mi już wiele razy w górach. W Pirenejach wiele razy ratował mi skórę przed przemarznięciem. Użycie znakomitego puchu gęsiego o sprężystości 700+ cuin i zastosowanie tkaniny zewnętrznej - Pertex Quantum o masie 35 g/m² daje dobry komfort termiczny (-5 stopni) i niewielki ciężar (900g). Komory trapezowe dają bardziej wydajną izolację niż zwykłe komory H, stosowane w większości śpiworów na tym poziomie termicznym. Śpiwór wiele razy był wilgotny, lekko zmoczony, ale zawsze grzał. Na uwagę zasługuje również konstrukcja śpiwora (mumia) i jego ściągany linką kołnierz oraz kaptur.






Kurtka Costabona firmy KWARK
 – to lekka i bardzo bardzo przydatna wiatrówka z Pertexu microlight. Posiada duży szczelnie osłaniający twarz kaptur z pionową i poziomą regulacją. Po złożeniu mieści się w dłoni. W górach wręcz niezastąpiona. Wiele razy jej używałem i jestem z niej bardzo zadowolony.


Pozostały ekwipunek:
  1. Bluza z długim rękawem KWARK wełna Merino
  2. Kurtka CAMP – Primaloft
  3. Kurtka MARMOT – hardshell z mambraną
  4. Spodnie górskie The North Face (odpinane nogawki)
  5. Spodnie The North Face Resolve z membraną HyVent
  6. Koszulki techniczne i bielizna – 3 komplety
  7. Skarpety biegowe Cool Max – 4 pary + 1 para grubszych.
  8. Krótkie stuptuty Inov
  9. Rękawiczki rowerowe bez palców i polarowe
  10. Chusty BUFF – 2 szt
  11. Kapelusz z osłoną na kark
  12. Okulary UVEX Jag
  13. Czołówka PETZL Tikka 2
  14. Zegarek GARMIN Fenix 3
  15. Aparat LEICA D-Lux 6
  16. Power bank
  17. Przybory toaletowe
  18. Apteczka
  19. Mapy – 41 wydruków A4
  20. Hydrapck 2l + butelka silikonowa 0,7l + kubek metalowy + kubek silikonowy
  21. Palnik na kuchenkę + kartusz z gazem
  22. Żywność Liofilizowana wegetariańska
  23. Suplementy w postaci witamin
  24. Klapki







W Japonii śpiwór nie był mi potrzebny za względu na klimat i porę roku (upalne lato) w jakiej się znalazłem. Zabrałem jedynie jedwabną wkładkę (0,1kg) i folię NRC (użyta 2 razy w górach). Do tego lekki namiot z moskitierą (0,85kg), kupiony na Aliexpress za 230zł i niezawodna mata Thermarest NeoAir (0,3kg).


Podczas pięciotygodniowej wyprawy w Japonii testowałem odzież firmy  Millet.fr  

- Krótkie spodenki: Men's bermuda - trail running
- Długie spodnie trekkingowe z odpinanymi nogawkami: 
Pant - hiking (trekker stretch)
 


- Koszulki z krótkim rękawem: T-shirt - trail running


- Buty OUT RUSH - trail runningDoskonała wytrzymałość Matryx®, francuskiego materiału nylon / kevlar, zwiększającego odporność na ścieranie i zapobiegającego deformacji, a jednocześnie zapewniającego optymalną oddychalność i lekkość. 




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

MADERA - wyspa wiecznej wiosny

La Gomera, szlak GR132 w tydzień.

EKWADOR